Automatyczny zawór przeciwwybuchowy

Ochrona ludzi przebywających w schronie przed falą uderzeniową

Automatyczny Zawór Przeciwwybuchowy (AZP100 lub AZP200)

Jest urządzeniem mechanicznym, służącym do ochrony ludzi przebywających w schronie/ukryciu przed nadciśnieniem powietrznej fali uderzeniowej od pobliskich eksplozji lub wybuchu jądrowego.

Automatyczny Zawór Przeciwwybuchowy (AZP100 lub AZP200) został zaprojektowany w czasach PRL i wprowadzony do użytkowania w obiektach Obrony Cywilnej oraz wojska.

Automatyczne zawory przeciwwybuchowe w różnych wersjach są używane w schronach na całym świecie.

Materiał i wykonanie

Automatyczny Zawór Przeciwwybuchowy (AZP100 lub AZP200) wykonany jest z metalu.  Składa się z cylindrycznego korpusu osadzonego na krótkiej rurze metalowej wpuszczanej w ścianę, mocowanej do przepustu ściennego. Na dole korpusu wykonany jest metalowy kołnierz, w którym wywiercono otwory służące do przekładania kotew mocujących zawór do betonu. 

Automatyczny Zawór Przeciwwybuchowy (AZP100 lub AZP200) może pełnić również rolę przedfiltra oczyszczającego powietrze -w zaworze znajduje się bowiem złoże wykonane z wiórów aluminiowych ściśniętych dwiema tarczami stalowymi z nawierconymi otworami, przez które przepływa powietrze.

Zanieczyszczenia osadzają się na wiórach aluminiowych, powietrze przepływające przez zawór jest oczyszczane w 60-70%. 

Zasada działania automatycznego zaworu przeciwwybuchowego

Elementem zapewniającym ochronę przed nadciśnieniem powietrznej fali uderzeniowej w Automatycznym Zaworze Przeciwwybuchowym (AZP100 lub AZP200)  jest aluminiowy dysk poruszający się w cylindrycznym korpusie zaworu. Pod wpływem nadciśnienia powietrznej fali uderzeniowej, dysk przesuwa się w cylindrze stykając się z jego dolną częścią, co powoduje zamknięcie przepływu powietrza do kanałów wentylacyjnych znajdujących się za Automatycznym Zaworem Przeciwwybuchowym (AZP100 lub AZP200).

Po ustaniu działania nadciśnienia, zaczyna działać znajdująca się pod dyskiem sprężyna, ściśnięta w trakcie przesuwania dysku. Sprężyna odpycha aluminiowy dysk, przywracając go do położenia normalnego. Automatyczny zawór Przeciwwybuchowy (AZP100 lub AZP200) jest zaworem jednostronnego działania- chroni tylko przed nadciśnieniem powietrznej fali uderzeniowej, nie zaś przed podciśnieniem. powietrznej fali uderzeniowej 

Zastosowanie

Automatyczny Zawór Przeciwwybuchowy (AZP100 lub AZP200) jest pierwszą linią ochrony w systemie wentylacyjnym budowli ochronnej. Urządzenie montuje się na wlocie powietrza do schronu/ukrycia, znajdującego się w tunelu wyjścia awaryjnego oraz na wylotach zużytego powietrza na zewnętrznej ścianie przedsionka wejściowego.

Automatyczny Zawór Przeciwwybuchowy (AZP100 lub AZP200) stosowany był w polskich budowlach ochronnych, zarówno cywilnych jaki wojskowych.

Opracowanie, wdrożenie do produkcji i stosowania zaworu znacząco podniosło poziom ochrony schronów i ukryć przed oddziaływaniem powietrznej fali uderzeniowej, a tym samym zwiększyło bezpieczeństwo ich użytkowników.

Opakowanie

Urządzenie dostarczane jest w opakowaniu drewnianym, ażurowym, lub pełnej skrzyni drewnianej. Dodatkowo może być zapakowany w natłuszczony papier lub folię stretch/bąbelkową. W środku znajduje się instrukcja użytkowania i montażu. Zawory fabrycznie malowane są na kolor zielony.