Drzwi ochronno-hermetyczne (OH-1)

Podstawowy element wyposażenia obiektu ochronnego

Drzwi ochronno-hermetyczne (OH-1)

Drzwi ochronno-hermetyczne to metalowe drzwi przeciwwybuchowe chroniące przed nadciśnieniem powietrznej fali uderzeniowej oraz środkami biologicznymi i chemicznymi. Przed falą uderzeniową zabezpiecza masywna konstrukcja schronowych drzwi przeciwwybuchowych oraz wielopunktowy mechanizm zamykania. Przed oddziaływaniem środków chemicznych i biologicznych chroni hermetyczne uszczelnienie drzwi, które po ich zamknięciu i dociśnięciu zapewnia hermetyczność drzwi OH-1.

Materiał i wykonanie

Drzwi schronowe ochronno-hermetyczne OH-1 są wykonane ze spawanych płyt stalowych, usztywnionych od strony wewnętrznej ceownikami stalowymi. Drzwi schronowe są zaokrąglone na rogach, wokół krawędzi zewnętrznej przebiega wzmocnienie drzwi ochronno-hermetycznych w postaci stalowego płaskownika.

Do płaskownika przymocowana jest od strony wewnętrznej uszczelka drzwi OH-1. Mechanizmy zamykania drzwi schronowych ochronno-hermetycznych (drzwi OH-1) są o konstrukcji ślimakowej. Rygle i mechanizmy drzwi OH-1 wykonane są ze stali.

Drzwi ochronno-hermetyczne OH-1 wyposażone są w uszczelki gumowe, w postaci sznura o przekroju prostopadłościennym. Drzwi OH-1 zapewniają hermetyczność schronu.

Zasada działania drzwi przeciwwybuchowych

Drzwi schronowe ochronno-hermetyczne OH-1 wykonane są z metalowej płyty drzwiowej wzmocnionej stalowymi ceownikami oraz płaskownikami na obwodzie, co sprawia że wytrzymałość tych drzwi schronowych pozwala zaklasyfikować jako drzwi przeciwwybuchowe.

Drzwi ochronno-hermetyczne (drzwi OH-1), w celu zapewnienia pełnej ochrony przed oddziaływaniem środków NBC (ochrona przed bronią jądrową, ochrona przed bronią biologiczną, ochrona przed bronią chemiczną), powinny być domknięte, z zamkniętym mechanizmem ryglującym.

Zamykanie drzwi OH-1 (drzwi schronowe ochronno-hermetyczne) jest ręczne, dwoma zamknięciami, które przez mechanizmy ślimakowe wysuwają po parze rygli umieszczonych w dłuższych bokach drzwi ochronno-hermetycznych (drzwi OH-1), co daje łącznie 4 punkty blokowania. Takie zamknięcie drzwi ochronno-hermetycznych (drzwi schronowe OH-1) zabezpiecza przed podciśnieniem i nadciśnieniem fali uderzeniowej oraz środkami NBC. Drzwi OH-1 bywały wyposażane w czujniki otwarcia i zamknięcia.

Zastosowanie

Drzwi schronowe ochronno-hermetyczne (drzwi OH-1) w zależności od zastosowania występowały w kilku odmianach, różniących się przeznaczeniem, rozmiarami i masą. Drzwi OH-1 używane były do zamykania otworów wejściowych do schronów i ukryć, komór filtrowentylacyjnych, wyjść zapasowych, komór dla agregatów prądotwórczych w schronach i ukryciach.

Drzwi ochronno-hermetyczne (drzwi OH-1) były rozwiązaniem typowym, produkowanym w okresie PRL przez różne zakłady na terenie Polski. Drzwi przeciwwybuchowe, czyli drzwi ochronne hermetyczne (drzwi OH-1) są elementem charakterystycznym schronów obrony cywilnej i wojskowych z czasów PRL. Drzwi ochronno-hermetyczne (drzwi OH-1) Wykorzystywano również do modernizacji już istniejących obiektów poniemieckich.

Pod koniec lat 80tych, na skutek postępu w dziedzinie współczesnej fortyfikacji i wzrostu wymagań, wprowadzono do produkcji ich następcę, drzwi schronowe METEOR, o znacznie większych parametrach ochronnych.